Ülkemizde ve dünyada yılın belirli zamanlarında birçok fuarlar düzenlenmektedir. Ticari bir etkinlik olan bu fuarlara şirketler ve kuruluşlar ürün ve projelerini tanıtmak, kendi pazarlarında öne çıkmak, rakiplerini tanımak ve daha fazla insana ulaşmak gibi amaçlar ile katılım sağlamaktadır.  Şirketler bu fuar dönemlerini iyi değerlendirmek adına, proje ve ürünlerini kendilerine ayrılan stantlarda en iyi şekilde sunmaya çalışmaktadırlar.

Fuar tarzında ki ticari etkinliklerde görsel sunum oldukça önemlidir. Fuarlara ürün ve projelerinin maketleri ile hazırlanan firmaların bulunduğu stantlar her zaman daha fazla dikkat çekmiş ve ilgi görmüştür. Firmalar bu sayede rakip firmaların önüne geçerken, fuar ziyaretçilerine de kalitesini ve güvenirliğini kanıtlama fırsatını yakalamış olurlar.

Stantlarında maket tercih eden firmaların bulunduğu sektörler genel olarak şunlarıdır: Yapı Fuarları, Endüstriyel Fuarlar, Tarım Fuarları, Teknoloji Fuarları, Makine Fuarları, Çevre Teknolojileri Fuarları, Medikal fuarlar…