Mimari maketler, tasarım fikirlerini gösterme konusunda en iyi seçenektir. Bu durumda, projenin kendisinden bile daha bilgi verici özellik taşır. Geçmişten bu yana mimari maket üretiminde farklı malzemeler kullanılmıştır. Kil, köpük, kağıt ve ahşap gibi geleneksel malzemeler, teknolojik gelişmeler kendini gösterene kadar mimari model üretiminde kullanılmıştı. Şimdilerde ise, görsel açıdan zenginlik oluşturmak adına farklı malzemeler kullanılıyor. Mimari maket malzeme seçimi, bazı kriterler göz önünde bulundurularak yapılmaktadır. Genel anlamda bakıldığında mimari maketleri için kaliteli sunumlar yapabilmek adına dayanıklı malzemeler seçilir. Bu durumda mimari modeller de ahşap kullanımı da, dayanıklılık ve estetik açıdan avantajlı olacaktır.

Ahşap hem kolay şekillendirilebilme hem de boyanma özelliği dolayısıyla mimari modellerde rahatlıkla kullanılabilir. Sergileme alanında uzun süre toz ve olumsuz faktörlere maruz kalacak mimari maket için doğru malzeme seçimi bu noktada çok önemlidir. Ahşap, dayanıklı bir üretim malzemesi olduğu için, mimari model üretimi konusunda doğru seçim olacaktır. Ayrıca ahşaptan üretilen maketler sadece sağlamlık değil estetik bir sunum açısından da mükemmel yapıdadır. Üretim aşaması bilgi ve beceri gerektirse de, sonucu muhteşem bir tanıtım materyali olarak olumlu geri dönüşler alınmaktadır. Mimari maketlerde ahşap, projenin tam ölçekli ve etkileyici bir örneği olabilir. Geçmişten günümüze mimari maket yapımında kullanılan ahşap, her modele uyum sağlayacak özelliktedir.

Mimari maketlerde ahşap kullanımı için farklı ağaçlar tercih edilebilir. Maun, sedir, ladin, meşe ve kayın ağaçları, taleplere göre maket yapımı için kullanılır. En iyi alternatif ise yumuşak ve damarlı yapıya sahip maun ağacıdır. Hedef kitleye en iyi izlenimi verecek tasarımlar, maun ağacının usta ellerde şekillenmesiyle ortaya çıkarılır. Hayatın her alanında kullanılabilir olma özelliğiyle yaşanan gelişmelere meydan okuyan ahşap, mimari maket üretimi konusunda da öncelikli tercih oluyor.

Tasarımlarını, benzersiz bir şekilde kullanıcılara sunmak isteyenler, ahşap seçeneğini mutlaka değerlendirmeli. Ancak bunun için, alanında uzman kişilerle çalışılması gerektiği de unutulmamalı. Ahşap her ne kadar kolay şekillenen yapıda bir malzeme olsa da, şekillendirmesi mesleki bilgi ve bu bilgiyi uygulamaya dökebilecek sektör becerisi gerektirmektedir. Bunu da ancak, tecrübeli ve aynı zamanda yeniliklere açık firmalar yapabilir.