Toplu konut maketleri en çok tercih edilen maket türlerinden biridir. Olağanüstü bir emek ve yüksek bütçelerin aktarıldığı bu projelerin üretim aşamasında bir hata oluşması büyük kayıplara sebebiyet vermektedir. Bu nedenle firma ve kuruluşlar projelerinin geldiği son aşamayı üç boyut halinde görmek ve kullanıcılara da en ihtişamlı halde sunmak isterler. Rekabetin arttığı ve firmaların her projede beklentileri bir üst noktaya taşıdığı bu dönemlerde konut maketleri bir hayli önem kazanmıştır.

Dijital ortamda hazırlanan üç boyutlu görseller fuarlarda, lansmanlarda ve satış ofislerinde sergilenir. Fakat projeyi tam manasıyla aktarma konusunda yetersiz kalmaktadır. Firmalar toplu konut projelerini en güçlü bir biçimde kullanıcıya aktarmak amacı ile çözümü maket yaptırmakta bulurlar. Estetik, kaliteli ve en doğru malzemeler kullanılarak yapılacak maketler firmayı yer aldığı sektörde üst sıralara taşıyacak en doğru sunum aracı olmaktadır. Ayrıca lansmanda, fuar alanlarında ve satış ofislerinde projelerinin maketlerini bulunduran firmalar, insanlar üzerinde bir güven duygusu oluşturarak marka olma yolunda emin adımlarla yürürler ve projelerinin satışlarını daha kolay gerçekleştirirler.

Üretici firma yüksek beklentiler ile başladığı bu toplu konut projelerinin maketlerini yaptırmak için firma arayışlarına girerler.  Maket firması seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar maketçinin profesyonelliği, referansları ve kalitesidir.